Tipy na úspešné firemné večierky bez ujmy na zdraví či strate kariéry


Milé dámy, nakoľko sa blíži čas Vianoc, dnes sa v našej kariérnej poradni budeme výnimočne venovať ľahšej téme a to tipom na skvele prežitý Vianočný večierok.Keby ste v ktorejkoľvek firme nechali zamestnancov hlasovať aká firemná akcia je najobľúbenejšia, istotne vyhrá jednohlasne zvolená Vianočná Párty. A prečo? Z jednoduchých dôvodov. Vianočný večierok je obdobie ako stvorené na vzájomné spoznávanie, zbližovanie sa s kolegami, prezentovanie novej garderóby, či predvedenie svojej novej figúry po diéte pred závistlivými kolegyňami.

Vianočné párties sú skvelou príležitosťou konečne zbaliť toho krásavca z tretieho poschodia, poklebetiť si so šéfom či vytrieť zrak tanečnými kreáciami, na ktorých ste tvrdo makali celý rok na kurze tanca. Tieto večierky sú však populárne aj z niekoľkých iných hľadísk. Nielen, že sa zamestnanci motivujú, rozvíjajú tímového ducha, ale aj dostávajú odmenu a poďakovanie od vedenia firmy. Párty je aj isté promo firmy. V očiach zamestnancov stále platí zavádzajúca idea, že čím lukratívnejšie miesto konania párty, čím lahodnejšie a exkluzívnejšie jedlo, čím populárnejšia kapela pozvaná na zábavu, tým je aj úspešnejšia firma. Môže to takto navonok pôsobiť, no nie vždy to tak aj je. Fantázii sa medze nekladú. Firmám, ktoré si takúto akciu netrúfnu zorganizovať samy, sa oplatí zveriť ju do rúk špecializovanej agentúry, ktorá zabezpečí všetko potrebné.

Ako to na takej párty vyzerá? Celá firma sa stretáva za veľmi veselých a uvoľnených podmienok. Je čas predvianočný a preto majú ľudia už sviatočnejšiu náladu. Kolegov tak máte skvelú príležitosť vidieť krepčiť na šialené rytmy známych hitov či zlatých klincov slovenského hudobného fondu, ktoré sa hrávali pred 20-rokmi. Zmyslom takéhoto uvoľneného stretnutia sa s kolegami je lepšie ich spoznať, ak máte otvorené pracovné spory nie je lepší čas na urovnanie ako na večierku. Neznamená to však, že sa budete vypytovať na platy kolegov alebo roznášať klebety o pikantnostiach zo súkromia vášho šéfa. Po jednom drinku sa zbavíte ostýchavosti, rozviaže sa vám jazyk a koho potom označia za naj klebetnicu? Vás! Takto si kariérny postup nezabezpečíte. Ďalšia moja rada je: určite neriešte pracovné veci. Nie je nič otravnejšie ako keď po vás niekto chce aby ste sa venovali emailu, ktorý vám kolega poslal pred týždňom a teraz sa domáha vášho vyjadrenia.

Viete aké sú pravidlá úspešných večierkov? Teraz sa dozviete, čoho sa v každom prípade vyvarovať, aby firemná párty nebola tou vašou poslednou.

Poriadne sa pred párty vyspite! Nie je nič horšie ako ísť na zábavu notoricky unavená. Nielen, že budete vyzerať ako pokrčený priesvitný papier, ale najmä vám aj malé množstvo alkoholu nemusí spôsobiť vhodné reakcie, ktoré by ste mohli neskôr ľutovať.

Vhodne sa oblečte! Ak máte tématický večer, kde je predpísané oblečenie, máte o zábavu postarané. Môže sa stať, že témy budú napríklad: 30-te roky minulého storočia, casino-night, čierno-biela či červeno-zelená párty, či vstup iba s niečím vianočným na sebe. Ak nemáte vopred špecifikovanú žiadnu tému, pýtajte sa, aký je predpísaný dress code. Poznáme formálne, semi-formálne a neformálne oblečenie. Formálne mužské spoločenské oblečenie je napríklad večerný oblek (dark suit), smoking (black tie) alebo frak (white tie). Pod ženským spoločenským oblečením chápeme malú a veľkú večernú toaletu. Aj pri oblečení na vianočný večierok však každý zohľadňuje svoj vkus, individualitu a kreativitu.

Najedzte sa!
Ešte doma pred odchodom na večierok si dajte malé sústo a vypite pol litra vody, nech neodchádzajte s prázdnym žalúdkom. Vyhnete sa obrovskému hladu a neskôr nekontrolovateľnému napchávaniu na večierku. Neviete, kedy na večierku budú podávať jedlo a treba počítať s tým, že pred jedlom býva nejaký prípitok, program, atď. Šampanské ako welcome drink, prípitok bez jedla a dobrá nálada môže spôsobiť predčasný koniec vašej zábavy. A to predsa nechcete. Tiež tu platí pravidlo menej býva viac. Vyberajte si ľahké jedlá ako biele mäso a ryby pripravené na prírodný spôsob, alebo zeleninu a ovocie. Nenaberajte si tak, že vám jedlo prepadá cez tanier. Nechcete predsa pôsobiť ako dáma, ktorá dva dni nejedla. Ak ste hladná po prvom tanieriku, prejdite sa k jedlu ešte raz a spokojne si naberte ďalšiu porciu.

Nepozerajte na dno každého pohára!
Je známe ďalšie pravidlo a to, že na firemných večierkoch treba opatrne s alkoholom. Prípitky, kokteily a víno v kombinácii nerobia dobrotu. Pite jeden druh alkoholu, kombinovať viaceré druhy sa nevypláca. Radšej pite striedmejšie, dávajte si čas od času minerálku s citrónom a choďte sa prejsť na čerstvý vzduch. Ak tieto kroky spravíte neskoro a preženiete sa cez vašu hranicu, nastáva ďalšia rada a to:

Aspoň si zachovajte zdravý úsudok!
Väčšina hostí už odišla, ale vy sa skvelo bavíte a nechápete prečo by ste to mali zabaliť? Pamätajte, že na „záverečnú“ už dávno máte byť vo svojej posteli. Nebude vám tak zle, ako ostatným kolegom, ktorí zostávajú hýriť dlhšie a vyhnete sa tak faux pas, ku ktorému by zrejme došlo. Oplatí sa dodržať vynikajúci radu a to zdržať sa zhruba jednu až dve hodiny po večeri. Treba vedieť, že najvýznamnejší hostia ako poslední prichádzajú a prví odchádzajú a podľa toho sa aj zariadiť.

Milé dámy, doteraz ste sa dozvedeli čo nerobiť, ale kde sú nejaké dobré rady ako byť najúspešnejšia a najobdivovanejšia? Ak viete o sebe, že máte talent spevu, a nemáte obavy vystúpiť pred kolegami, ponúknite sa, že niečo zaspievate. Fantázii sa medze nekladú, môžete vymyslieť rôzne súťaže či karaoke. Tak sa medzi množstvom kolegov krásne zviditeľníte. Dodám už len fakt, že keď budete oddýchnutá, v dobrej nálade sa začleňovať do kolektívu, sršať vtipom, na ktorom sa kolegovia budú smiať, to sú základy príjemne stráveného večera. Zoznamujte sa s novými kolegami, hľadajte potencionálnych priateľov, s ktorými budete chodiť na lyžovačky, či do posilňovne. Pre manažment firmy je dôležité vidieť usmiatych zamestnancov, ktorí sú šťastní a motivovaní chodiť do práce. To je cieľom firemných akcií, zblížiť všetkých kolegov, vytvoriť team spirit, že vo firme je popri strese a termínoch vlastne aj veľa zábavy a dobrej nálady. Prajeme vám krásne zážitky na vašom večierku keď zahviezdite. Na záver vám želáme šťastné a veselé prežitie prichádzajúcich sviatkov bez ujmy na zdraví či strate kariéry.


Comments

Anonymous said…
Pekne píšeš. Chodievam si to sem čítavať :-)

Popular posts from this blog

Formy a metódy vzdelávania manažérov na Slovensku – názor manažérov na ich vzdelávanie

7 najhlúpejších interview otázok a čo v skutočnosti znamenajú

Brona Biela? - Who am I?